Rekordní návštěva, přímý přenos, svatba, či děti. I rok 2020 byl pro Slovan bohatý

31. 12. 2020

Fotbalisté Slovanu Záblatí stihli zásluhou pandemie koronaviru odehrát v roce 2020 pouze osm soutěžních a pár přípravných utkání, přesto má klub za sebou dvanáct měsíců, které se svými událostmi zapíší do paměti hráčů, trenérů, funkcionářů, sponzorů i fanoušků. Jakými? To si projděte v následujícím souhrnu.

STÁLE NA BEDNĚ
Příběhů je spousta, začneme však přece jen sportovní stránkou. Do jarní části sezony 2019/20 vstupovali svěřenci Daniela Mucka z druhé příčky jen tři body za vedoucím Hnojníkem, a po skvělé přípravě obsahující i soustředění v Hrádku měli ambici se porvat o postup do I.A třídy. Pár dní před úvodním duelem však zasáhla nařízení vlády, která start soutěží nejprve odložila, poté však musel FAČR sáhnout k úplnému zrušení ročníku. Slovan tak podruhé v řadě skončil na stříbrné příčce.

Vrchní patra tabulky opanoval bohumínský celek i na podzim následující sezony, kdy z osmi duelů sedmkrát vyhrál a přezimuje třetí jen bod za Řepištěmi a Věřňovicemi, přičemž Slovan má odložený duel s prvně jmenovaným soupeřem k dobru. Hrát by se mělo 21. února. O místě bude rozhodnuto i na základě počasí.

Za výrazný úspěch lze brát i postup do finále okresního kola Českého poháru přes Slovan Havířov (8:0) a Horní Žukov (3:3, 4:3 na penalty), v němž v únoru vyzveme Inter Petrovice.

REKORDNÍ NÁVŠTĚVA
Sedm stovek diváků na zápase I.B třídy? Nevídané, ale přesto možné. Zhruba tolik lidí sledovalo záříjové derby mezi Veřňovicemi a Záblatím. Oficiální číslo sice zní 489, ale rozhodně nejde o konečnou cifru, jelikož děti a ženy neplatí, takže ve statistikách nejsou uvedeni. A všichni viděli atraktivní, napínavou a krásnou bitvu rivalů, v níž Slovan prohrával, pak vedl, ale nakonec góly v závěru padl 2:3. Alespoň částečnou náplastí na bolest z těsného nezdaru mohl být hráčům pozápasový potlesk početného tábora jejich fanoušků. Zároveň šlo o jedinou ztrátu Slovanu během podzimní části sezony. „Návštěva je největší výhrou tohoto zápasu,“ shodovali se aktéři po závěrečném hvizdu.

PRVNÍ PŘÍMÝ PŘENOS
Zápas ve Věřňovicích se do klubových kronik zapsal možná nejvyšší návštěvou, jaká na utkání Slovanu za téměř šedesát let existence byla. I tento zájem však vedení klubu vybičovalo k dalšímu milníku. V době, kdy vládní opatření neumožňovala přítomnost diváků na tribunách, se Slovan odhodlal k historicky prvnímu přímému přenosu, když vítězství nad Lokomotivou Petrovice (4:1) vysílal živě na YouTube. I přes určitou nedokonalost a úvodní porodní bolesti se však jednalo o na této úrovni ojedinělou věc, rozhodně však hodnou následování.

MLÁDEŽ USPĚLA
Dařilo se i mládeži. Trenér Radek Pabiš dotáhl mladší žáky i přípravku k několika zajímavým výsledkům, navíc se podařilo navzdory koronaviru udělat tradiční turnaj přípravek O křišťálovou mísu. Klubu se výrazně vyplácí spolupráce s divizním Bohumínem, díky němuž se alespoň na rok do Záblatí vrátil dorost, který pod vedením Ondřeje Anastazovského skončil v okresním přeboru druhý. „Jsme rádi, že jsme si mohli v rámci města takto vyjít vstříc a výpomocí. S trenéry Bosporu je výtečná spolupráce. Zároveň věřím, že v budoucnu budeme mít dorost natrvalo,“ vyjádřil se předseda Slovanu Dušan Socha. Navíc bylo založeno družstvo starších žáků, mladší byli naopak zrušeni pro nedostatek hráčů.

COVID NÁLADA
I když se na jaře nemohlo hrát, přesto se pracovalo. Ze své iniciativy a na základě nápadu útočníka Luboše Pilcha se všichni členové A-týmu pustili do natáčení videí z domácí přípravy, která byla publikována na facebookovém profilu klubu. Běhání, posilování a jiné způsoby aktivního pohybu v domácích podmínkách doprovázely týdny bez možnosti hrát fotbal. Celá záležitost zaujala také Televizní informační kanál (T.I.K.) Bohumín a vznikla o tom také reportáž.

K tomu se Slovan zapojil i do „rouškového šílenství“, někteří členové klubu se pod vedením správcové Terezy Workové a ve spolupráci s hasiči, Sokolem a komisí pro městskou část Záblatí rozhodli jít do výroby zdravotnického materiálu, který vláda dlouho zajistit nedokázala. Po několik měsíců „vyrostl“ v blízkosti hřiště Rouškovník, kde lidé našli doma vyrobené a bezpečné roušky.

ZVELEBOVÁNÍ ZÁZEMÍ
Když první vlna opadla, vložili se (nejen) hráči do zvelebování a modernizace zázemí. Natíraly se tribuny, připojilo se nové osvětlení hrací plochy díky Led 21 a především pod taktovkou dlouholeté opory týmu Pavla Sochy a i díky zásadní podpoře města Bohumín vznikla nová pergola, kde je možné se občerstvit či posedět. „Moc děkujeme městu Bohumín za vynikající spolupráci,“ uvedl Dušan Socha. K naší smůle byla však pergola v provozu až ve chvíli, kdy už se nemohlo hrát. Tak snad na jaře.

PLES SE STIHL, DALŠÍ AKCE NIKOLIV
Z řady akcí, které byly naplánovány, se podařilo před nástupem koronaviru uspořádat pouze tradiční ples. Následná epidemie kromě soutěží zrušila po letech červnový Turnaj čtyř Záblatí, i později Srpnovou noc. Dalšího ročníku se nedočkal ani turnaj starých pánů O pohár starosty města.

HOKEJOVÉ HVĚZDY NECHYBĚLY
V původním plánu byla také další velká akce, jakou byl v létě 2019 Zápas pro Marušku. Aktuální situace sice nedovolila udělat takto monstrózní událost s charitativním přesahem, nicméně tým složený z profesionálních hokejistů v Záblatí nechyběl. Rostislav Olesz, Radek Faksa, Ondrej Šedivý, Roman Szturc, Daniel Dolejš a mnoho dalších měli blízko k tomu, aby navázali na vítězství 6:3 z předchozího roku, když vedli v poločase o dvě branky, Slovan však po přestávce skóre otočil a zvítězil 4:2. Utkání přihlíželo kolem pěti stovek diváků.

DERBY O BOHUMÍN O ROK POZDĚJI
Mělo jít o další významný okamžik pro záblatský fotbal i fanoušky nejpopulárnější hry v Bohumíně. Slovan se měl utkat s divizním Bosporem a vedle sportovního zážitku pomoci. Záměr však zkazilo počasí, které neumožnilo atraktivní střetnutí odehrát. Vzhledem k následnému náročnému a nabitému programu mužstva Martina Špičky se už nenašel vhodný termín ani v dalších týdnech, proto by na souboj celků dobře spolupracujících i na úrovni mládeže mělo dojít v létě 2021.

HURÁ DO CHOMOUTU
Po letech vztahu s přítelkyní Kamilou se vedoucí mužstva Petr Gříbek rozhodl do toho praštit a oženit se. Navíc se ve svých 46 letech zapojil do týmu, když v době početných absencí zasáhl do utkání ve Vendryni a pomohl k cennému vítězství 2:1.

Původně měl mít Slovan dokonce dva čerstvé ženáče, ale Lukáš Hájek svou svatbu s partnerkou Pavlou odložil z jasných důvodů na rok 2021.

Dočkali jsme však několika jubilantů. Jeden z trenérů Lukáš Pluta a bývalý kapitán Daniel Bratovanov vstoupili do „klubu čtyřicátníků“, třicet bylo současnému muži s páskou Miroslavu Špryňarovi a dvacet let pak oslavil Petr Bijok. Přesně v polovině osmé dekády svého života je pak někdejší předseda Jan Gříbek. „Jsme moc rádi, že tady s námi v klubu stále je. Bez jeho angažovanosti a zkušeností by se fotbal dělal daleko hůře. Za obětavost pro klub mu děkujeme,“ řekl současný šéf klubu Dušan Socha.

NOVÉ PŘÍRŮSTKY
Záblatská rodina se výrazně rozrostla. Nejenže klub natrvalo přivedl brankáře Patrika Mirgu, zadáka Jakuba Tomáše, středopolaře Adama Šipulu, a útočníka Petra Bijoka. Především je však postaráno po všech směrech o vzdálenější budoucnost Slovanu. Kapitánu Miroslavu Špryňarovi a jeho ženě Ivetě se narodila dcera Sára, příchod svých potomků na svět oslavili také trenér Daniel Mucek, útočník Michal Šindler, obránce Jakub Koláček a také bývalý brankář Richard Goj, jehož stále bereme jako člena týmu.

ZEMŘEL KAREL MACURA
Stejně jako se lidé rodí, tak také umírají. Ani tato smutná věc se Slovanu na startu nové dekády nevyhnula, když nás 19. března ve věku 75 let opustil pan Karel Macura. Bývalý hráč, jenž byl u založení klubu, posléze zasloužilý člen výboru, dlouholetý klubový funkcionář, a samozřejmě i fanoušek.

SLOVAN NA INSTAGRAMU
Slovan Záblatí pokračuje ve své propagaci a kromě moderního webu či pravidelných příspěvků na facebooku se klub prezentuje i na další sociální síti – Instagramu. Pokud tedy chcete vědět ty nejčerstvější informace z předního klubu krajské soutěže I.B třídy, určitě musíte sledovat.

Na závěr bychom chtěli poděkovat všem příznivcům, fanouškům, podporovatelům, sponzorům a lidem, kteří se podílejí na růstu klubu. Do nového roku přejeme zejména zdraví, lásku, spokojenost a věřme, že se dočkáme i dalších sportovních radostí a úspěchů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FK Slovan Záblatí děkuje všem sponzorům a fanouškům za podporu. DĚKUJEME!!!